DİĞER HABERLER

Tamindir'de yer alan habere göre, COVID-19 insan kalbi için oldukça korkutucu durumlar yaratabiliyor. Şiddetli vakalarda kan pıhtılanmasını tetikleyebilen virüs, iltihaplanma ve kalp aritmisine neden olabiliyor. 


KALP KRİZİNE NEDEN OLUR!
Korona virüsün kalp hastaları üzerindeki etkilerine değinen Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Murat Yalçın, "Kalp hastalarında toksinlere bağlı oluşan tansiyon düşüklüğü ve damarların yüzeyini kaplayan endotelde meydana gelen bozukluklar sonucu kalp; hem dokuları hem de kendini yeterince besleyemeyebilir. Bu durum da kalp krizi oluşturabilir" dedi.

NASIL ETKİLİYOR!
Ayrıca daha önceki çalışmalar sonucunda, korona virüse yakalanan kalp hastalarının, kalp çevresindeki perikard tabakasında iltihaplanma ve aşırı sıvı tespit edilmişti. Test edilen 54 hastanın neredeyse tamamı ya hafif COVID-19'a sahipti ya da asemptomatikti.

SONUÇLARI ÖLÜME GÖTÜRÜYOR

Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Murat Yalçın koronavirüse yakalanan asemptomatik kalp hastalarının daha fazla tehlike altında olduğuna ve potansiyel olarak tehlikeli iltihaplanma riskine dikkat çekti.
Anahtar Kelimeler: SONUÇLARI ÖLÜME GÖTÜRÜYOR